Razne stvari za djecu, igračke, te električna oprema mahom iz Kine našli su se na listi nesigurnih proizvoda sa ozbiljnim rizikom za potrošače, zbog čega je više od polovine kontrolisanih artikala lani povučeno sa tržišta ili uništeno.
Pokazuje to izvještaj o radu Agencije za nadzor nad tržištem BiH za prošlu godinu u kojem je navedeno da su u okviru planiranog nadzora u 104 kontrole pregledali 86 različitih modela proizvoda.
– Od tog broja 49 modela proizvoda, odnosno 56,9 odsto nije ispunjavalo propisane bezbjednosne zahtjeve. Kao rezultat navedenih aktivnosti, sa tržišta je povučeno 1.113 komada proizvoda. Poslovni subjekti su, dobrovoljno ili po nalogu inspekcije, uskladili 3.154 komada sa propisanim bezbjednosnim zahtjevima, dok su 952 uništena – navedeno je u izvještaju.
Kada je riječ o nadzoru koji je pokretan po osnovu informacija o nesigurnim proizvodima, u izvještaju piše da je pokrenuto 28 predmeta, te da je u 12 slučajeva utvrđeno da se neusklađeni proizvodi nalaze na tržištu BiH.
– Kao rezultat ovih aktivnosti sa tržišta je povučeno 1.397 komada nesigurnih proizvoda, a 16 je usklađeno sa propisanim bezbjednosnim zahtjevima – navedeno je u dokumentu.
Pojašnjeno je da su rizik od strujnog udara i požara, hemijski rizik, te rizik od povreda oka i oštećenja vida kao i povrede najčešći rizici koji su utvrđeni kod nesigurnih proizvoda.
– Najzastupljenije grupe nesigurnih proizvoda sa ozbiljnim rizikom su električna oprema, igračke, proizvodi za djecu i laserski proizvodi. Analizom rezultata nadzora ustanovljeno je da najviše proizvoda sa ozbiljnim rizikom za potrošače, čak 82 odsto, vodi porijeklo iz Kine – navedeno je u izvještaju.
U pomenutom dokumentu je navedeno da ovi rezultati potvrđuju trend iz prethodnih godina, pri čemu je vidljivo da roba kineske proizvodnje čini znatan udio nesigurnih proizvoda na tržištu BiH.
Predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Zvono” iz Bijeljine Jovan Vasilić rekao je za “Glas Srpske” da je opštepoznato da najviše stvari za djecu, posebno igračaka stiže iz Kine, te da se počesto ti artikli povlače iz prodaje.
On kaže da ko zna koliko spornih proizvoda završi u rukama potrošača, pogotovo djece, prije nego što se otkrije da nisu bezbjedni.
Vasilić dodaje da, osim potrošača, počesto nisu upućeni ni trgovci koji smatraju da o bezbjednosti artikala vode računa oni koji ih nabavljaju.
Deklaracija
Jovan Vasilić je rekao da se počesto apeluje na građane da obrate pažnju na deklaraciju proizvoda.
– Nije to baš pravi način jer, znate, ne razumiju se svi u te stvari. Imaju nadležni koji treba da vode računa šta se i odakle uvozi i stavlja u promet, a ne da mi sami gatamo da li ima neke štetne materije u nekom proizvodu – kazao je Vasilić.
Izvor: Glas Srpske